Jak wybrać uchwyt samochodowy do telefonu?

Korzystanie z telefonu w czasie prowadzenia pojazdu może być szczególnie niebezpieczne. Nadmierne skoncentrowanie się na trzymanym w dłoni smartfonie osłabia czujność kierowcy i w najgorszym wypadku może skutkować nawet kolizją. Nie oznacza to jednak, że należy go schować i wyjąć dopiero po zakończeniu jazdy. Lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w samochodowy uchwyt do telefonu.

Czy uchwyt na telefon jest potrzebny?

Niektórzy uważają samochodowy uchwyt do telefonu za kosztowny i nieszczególnie przydatny dodatek do pojazdu. Rzeczywiście, akcesorium to nie jest niezbędne. Wprawieni kierowcy potrafią przejechać całą trasę trzymając smartfona w dłoni, na kolanach czy opierając go o deskę rozdzielczą. Mimo iż jazda w ten sposób jest możliwa, może jednak nieść ze sobą poważne konsekwencje. Na pewno zaś wpływa na obniżenie bezpieczeństwa prowadzącego i pasażerów. Dla zobrazowania jedynie warto zauważyć, iż kierowca poruszający się z prędkością 60 km/h, odrywając wzrok na 3 sekundy pokonuje aż 50 metrów. Chwila nieuwagi czy skoncentrowania jej na słabo widocznym telefonie może skutkować tragicznymi konsekwencjami. Do tego dochodzi kwestia wygody. Źle umiejscowiony smartfon, w przypadku gwałtownego hamowania może wypaść, lądując pod pedałami. Nie tylko naraża to urządzenie na zniszczenie, ale i utrudnia prowadzenie pojazdu. Sytuacji tej można uniknąć, zaopatrując pojazd w samochodowy uchwyt do telefonu.

Uniwersalny uchwyt samochodowy czy może dedykowany?

Gdy u kierowcy zaistnieje już potrzeba zainwestowania w uchwyt na telefon, kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego rodzaju. Na rynku znaleźć można wiele uchwytów dedykowanych do konkretnych modeli smartfonów. Czy warto zindywidualizować wybór pod kątem swojego telefonu, czy może lepszym rozwiązaniem będzie uniwersalny uchwyt samochodowy? Jak się okazuje, ten ostatni wydaje się zdecydowanie bardziej opłacalną opcją. Przemawiają za nią w głównej mierze względy praktyczne. Solidnie wykonane akcesorium powinno służyć użytkownikowi co najmniej kilka lat. Zmiana telefonu w tym czasie może sprawić, że uchwyt nie będzie do niego pasował. Problem dodatkowo może pojawić się w przypadku użyczenia pojazdu innemu kierowcy, posiadającemu odmienny model smartfona. Uniwersalny uchwyt samochodowy, dzięki możliwości swobodnej regulacji rozstawu ramion przytrzymujących obudowę, z łatwością dopasowuje się do każdego telefonu.

W którym miejscu zamontować samochodowy uchwyt do telefonu?

Najważniejszą zasadą, jaką należy kierować się przy montowaniu omawianego akcesorium, jest kwestia bezpieczeństwa. Uniwersalny uchwyt samochodowy powinien być przede wszystkim zamieszczony tak, aby nie utrudniać jazdy. W zależności od miejsca instalacji, wyróżnia się kilka jego rodzajów. Najczęściej spotykany jest uniwersalny uchwyt samochodowy mocowany do szyby za pomocą przyssawki. Jego dogodna lokalizacja pozwala na swobodne spoglądanie na ekran smartfona, bez zbytniego odrywania wzroku od drogi, a także ułatwia namierzenie pozycji GPS. Samochodowy uchwyt do telefonu montowany na kratce nawiewu pozostawia przednią szybę wolną, nie ograniczając widoczności. Może jednak wiązać się z ryzykiem uszkodzenia kratki wentylacyjnej lub przegrzania obudowy aparatu. Przymocowanie akcesorium do deski rozdzielczej poprzez uchwyt magnetyczny umożliwia wybór dowolnego miejsca w samochodzie oraz swobodną regulację położenia smartfona. Tak przymocowany telefon narażony jest jednak na większe ryzyko upadku oraz zakłócone działanie zainstalowanego w nim odbiornika GPS. Wśród wielu opcji znaleźć można również zamontowanie uniwersalnego uchwytu samochodowego do kierownicy.

Samochodowy uchwyt do telefonu to przydatne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy pokonują odległe trasy, jak i niewielkie odległości. Dzięki swojej funkcjonalności gwarantuje on wygodę oraz wszystkim bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.