Czy warto kupować budżetowe smartfony?

Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez smartfonów. Nie tylko gwarantują one dużą wygodę, ale i pozwalają być na bieżąco z najnowszymi trendami. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, z różną specyfikacją i w przeróżnych wariantach cenowych. Czy warto kupować budżetowe smartfony?

Budżetowy smartfon – czyli właściwie jaki?

Wraz z rozwojem technologicznym, rynek telefonów komórkowych wzbogacają coraz to nowsze modele smartfonów, charakteryzujące się ulepszonymi parametrami i funkcjonalnością. Różnorodność modeli i ich specyfikacji technicznej pociąga za sobą duże zróżnicowanie cenowe. Ekskluzywny i kosztowny do niedawna telefon dotykowy, dziś można dostać już nawet za 300 zł. Co kryje się za kwotą tego rzędu oraz czy można znaleźć dobry i tani smartfon jednocześnie?  Za cenę wahającą się między 500 a 600 zł, bo za tyle mniej więcej można znaleźć przeciętny, budżetowy smartfon, producenci oferują już całkiem funkcjonalne urządzenie. Telefony z tej półki cenowej posiadają zwykle sporej wielkości wyświetlacze, umożliwiające komfortowe pisanie wiadomości, przeglądnie internetu, a nawet oglądanie filmów. Odpowiednio szukając można także znaleźć modele wyposażone w czterordzeniowy procesor, który umożliwi wykonywanie tych wszystkich czynności w płynny i niezakłócony sposób. Na co zwrócić uwagę, aby znaleźć dobry i tani smartfon jednocześnie?

Parametry o jakich warto pamiętać

Choć dla wielu określenie „dobry i tani smartfon” brzmi jak oksymoron, znalezienie telefonu spełniającego obydwa kryteria jest możliwe. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych. Źle dobrane mogą bowiem skutkować niezadowoleniem użytkownika z posiadanego telefonu. Najważniejszą kwestią jest czas pracy baterii. Mimo iż wydawać by się mogło, że budżetowy smartfon skazany jest na słaby akumulator, wiele modeli dowodzi, że może być wręcz przeciwnie. Wybierając telefon należy więc zwrócić szczególną uwagę na parametry baterii. O ile bowiem można oszczędzać na innych podzespołach, jej pojemność oraz długość pracy powinny być jednym z głównych kryteriów przy wyborze sprzętu. Równie ważnym aspektem smartfona jest jego pojemność. Kupując telefon należy zadbać o to, aby była ona wystarczająco duża. Zbyt mała zapełni się po zainstalowaniu kilku aplikacji i wgraniu niewielu piosenek mp3, uniemożliwiając użytkownikowi wydajne korzystanie z wybranego modelu.

Dobry i tani smartfon – ale czy także nowy?

Decydując się na zakup sprzętu elektronicznego – nie tylko budżetowego smartfona, ale i odpowiedników z wyższej półki – szczególną uwagę należy zwrócić na rok produkcji. Starsze telefony mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dzięki niskiej cenie, jednak pod względem funkcjonalności sytuacja może wyglądać nieco mniej optymistycznie. Jak więc znaleźć dobry i tani smartfon, który nie będzie pozostawał w tyle za najnowocześniejszymi technologiami? Otóż wszystko zależy od zamontowanych w nim podzespołów oraz wsparcia producenta odnośnie aktualizacji. Sprawą oczywistą jest, że im starszy telefon, tym starsza wersja zainstalowanego w nim systemu. Z tym też wiąże się jego mniejsza funkcjonalność. Decydując się na budżetowy smartfon warto więc zastanowić się, do czego będzie on użytkowany. Uświadomienie sobie tego pozwoli przenalizować parametry systemu pod kątem tego, czy sprosta on wymaganiom użytkownika.

Na pytanie czy warto zakupić budżetowy smartfon czy lepiej zainwestować w telefon z wyższej półki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wymagań użytkownika oraz celów, do jakich pragnie on używać telefonu. Z całą pewnością można jednak stwierdzić jedno – kupienie dobrego i taniego smartfona jest możliwe. Trzeba jedynie wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę.