Jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonach?

Jeszcze nie tak dawno jedno naładowanie telefonu zapewniało kilka dni jego spokojnej pracy. Dzisiaj codzienne zasilanie baterii jest standardem, a aktywniejsi użytkownicy smartfonów muszą dokonywać tego nawet kilka razy w ciągu dnia. Czy istnieje sposób, aby skutecznie wydłużyć żywotność baterii w telefonie?

Odpowiednie zarządzanie baterią

Czynnikiem, który ma bodaj największy wpływ na żywotność baterii w telefonie, jest odpowiednie zarządzanie jej pracą. W tym zaś kluczową rolę odgrywa świadomość działania akumulatora. Większość dzisiejszych smartfonów wyposażona jest w baterie litowo – jonowe. Oprócz tego, że cieszą się one największą popularnością, są także jednym z najlepszych typów akumulatorów. Decyduje o tym ich duża pojemność, przy jednocześnie niewielkiej wadze i gabarytach. Ich wadą jest jednak duża wrażliwość na wodę. Stąd podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać, aby zapewnić odpowiednią żywotność baterii w smartfonach jest unikanie kontaktu z cieczą lub nawet parą wodną. Może on skutkować nie tylko skróconym czasem pracy baterii, ale i jej całkowitym zniszczeniem. Kolejną ważną kwestią jest prawidłowe ładowanie akumulatora. Wbrew spotykanym niejednokrotnie opiniom, odradza się jego całkowitego rozładowywania. Kompletne wyczerpywanie zasobów wpływa negatywnie na żywotność, stąd lepiej unikać sytuacji wyłączenia się telefonu z powodu braku energii. Optymalnym rozwiązaniem jest utrzymywanie wartości minimalnej na ok. 40 % – pozwoli to na efektywne wykorzystanie obwodów akumulatora i nie zaszkodzi jego pojemności.

Wpływ aplikacji na żywotność baterii w smartfonach

Miarą nowoczesności telefonów jest często ilość i stopień zaawansowania obsługiwanych przezeń aplikacji. Te zaś mają często negatywny wpływ na żywotność baterii w smartfonach. Nie oznacza to jednak, że trzeba je wszystkie usunąć. Chcąc wydłużyć funkcjonowanie akumulatora warto przejrzeć telefon i sprawdzić, czy nie ma w nim zainstalowanych aplikacji działających wówczas, gdy nikt z nich nie korzysta. Programy pracujące w tle odwołują się do pamięci i procesora, przez co zużywają dostępne w bateriach pokłady energii. Wyłączenie takich aplikacji odciąży akumulator i pozwoli wydłużyć czas jego pracy. W wielu przypadkach skuteczne okaże się także zrezygnowanie z aplikacji na rzecz mobilnych stron internetowych. Zalogowanie się na Facebooka z poziomu Internetu nie ustępuje niczym jego aplikacji, a ma zdecydowanie lepszy wpływ na żywotność baterii w telefonie. Warto także na bieżąco aktualizować programy. Wprowadzając nowsze wersje twórcy aplikacji często podnoszą ich wydajność, optymalizując zużycie pamięci i akumulatora.

Bycie online a żywotność baterii w telefonie

Równie duży wpływ na żywotność baterii w smartfonach mają usługi łączności. Nieustanna dostępność online jest udogodnieniem dla osób, pragnących być na bieżąco z tym, co dzieje się w sieci, lecz ma także swoją cenę. Tę zaś zapłacić musi akumulator. Warto więc pomyśleć o wyłączaniu nieużywanych funkcji. Bluetooth, NFC – to usługi, które zdecydowanie nie muszą działać w trybie ciągłym. Ograniczenie ich pracy może znacznie wydłużyć żywotność baterii w telefonie. Podobnie rzecz wygląda z transmisją danych 3G/4G/LTE. Wiele osób ma ją nieustannie aktywną, korzystając jednocześnie z Wi-Fi, co niepotrzebnie obciąża akumulator. Jego pracę nadwyręża także pozostawianie włączonego modułu Wi-Fi w sytuacji, gdy telefon nie jest połączony z żadną siecią. Próbując zlokalizować sieć do połączenia, moduł pracuje ze zwiększoną wydajnością. W silniejszy sposób pochłania także energię. Podczas przebywania z dala od znanych sieci Wi-Fi, warto więc wyłączyć moduł. Podobnie rzecz ma się z GPS czy LTE. Ograniczenie ich pracy w zauważalny sposób zwiększy żywotność baterii w telefonie.

Tapety – pochłaniacze energii

Za skrócenie żywotności baterii w smartfonach, obok aplikacji czy usług internetowych odpowiedzialny może być także interfejs. W przeciwieństwie do paneli LCD, wyświetlacze OLED nie mają dodatkowego podświetlenia. Stąd światło wydzielają poszczególne piksele. Z zasady zaś tym mniej ich jest aktywnych, im więcej jest na ekranie czerni. Aby więc zauważalnie wydłużyć żywotność baterii w telefonie, warto postawić na ciemne barwy na wyświetlaczu. Tapety oraz motywy graficzne w takich odcieniach znacznie oszczędzą pracę akumulatora, sprawiając w konsekwencji, że będzie on zdolny do dłużej pracy.

Jak więc widać – mało ważne z pozoru rzeczy, mogą mieć istotny wpływ na długość pracy baterii. Warto o tym pamiętać podczas codziennego użytkowania smartfona.