Czy opłaca się wymieniać wybitą szybkę w smartfonie?

Jedną z najbardziej pożądanych cech smartfonów jest obecnie duży wyświetlacz. Niestety pomimo wielu zalet, posiada on również negatywne strony. Do najpoważniejszych należy duża podatność na zarysowania i zniszczenia. Co zrobić z pękniętym ekranem smartfona? A także – czy można skutecznie go przed tym uchronić?

Pęknięty ekran – czyli właściwie co?

Z raportu „ZAGG Device Damage Study” zrealizowanego przez firmę ZAGG w Stanach Zjednoczonych wynika, że stłuczenie wyświetlacza – zwykle wskutek upuszczenia urządzenia na ziemię – jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia smartfonów. Ze względu na wysokie koszty naprawy, większość ich posiadaczy nie podejmuje się jej przeprowadzenia i korzysta z telefonu pomimo rozbitego ekranu. Jednocześnie zdecydowana większość deklaruje ich ochronę poprzez szkło ochronne na telefon czy specjalną folię. Zanim jednak więcej o tych rozwiązaniach warto pochylić się nad tym, co właściwie należy rozumieć przez pęknięty ekran. Jak się bowiem okazuje, sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

W nowoczesnych smartfonach ekran zbudowany jest z trzech warstw – szybki zewnętrznej, ekranu dotykowego zwanego digitizerem i wyświetlacza. W zależności od objawów, zniszczone mogą być różne z tych elementów. Jeśli mimo pęknięcia ekran reaguje na dotyk, wystarczy wymienić samą szybkę. Kiedy nie wyczuwa on dotyku, wraz z nią wymienić trzeba także digitizer. Brak jakiegokolwiek obrazu na ekranie to natomiast znak, że problem rozwiąże dopiero zmiana całego wyświetlacza. Na co przydatna jest ta wiedza?

Szkło ochronne na telefon – wystarczająco skuteczne zabezpieczenie?

Prawidłowa diagnoza uszkodzenia smartfona ma kluczowe znaczenie. Od niej zależy bowiem stopień skomplikowania wymiany poszczególnych części ekranu oraz koszt jego naprawy. Zwykle jednak trzeba liczyć się z dość wysokimi wydatkami – w najnowocześniejszych modelach mogą one sięgać nawet kilkuset złotych. Dużo oszczędniejszym rozwiązaniem jest skuteczna ochrona smartfona. W tym aspekcie kluczową rolę odgrywa szkło ochronne na telefon. Mimo iż z pozoru jedyne, co różni poszczególne modele, to ich rozmiar, istnieje kilka kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę. Najważniejszą jest skala jego twardości. Standardowo ustalana jest ona według Mohsa i obejmuje wartości od 1H do 10H. Kupując szkło ochronne na telefon zaleca się wybór tych z oznaczeniem co najmniej 8H i 9H. Jedyne takie – odpowiednio twarde i zdolne do zarysowania szkła – mogą skutecznie zabezpieczyć ekran telefonu przed pęknięciem. Co oprócz szkieł?

Folia na szkło – alternatywna forma zabezpieczenia ekranu

Szkło ochronne na telefon nie jest jedyną opcją zabezpieczenia ekranu smartfona. Do tego przeznaczone są także specjalne folie na szkło. W porównaniu do opisanego wyżej rozwiązania, ich zaletą jest zdecydowanie niższa cena. Najtańsze można dostać już nawet za kilka złotych. Do atutów folii na szkło zalicza się również ich minimalna grubość, sprawiająca, że dobrze przyklejone – pozostają niezauważalne dla użytkownika. Decydując się na wybór tego rozwiązania należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby odpowiednio dopasować je do konkretnego modelu telefonu. Nieprawidłowo skrojone mogą bowiem zakłócać jakość dźwięku oraz zniekształcać wyświetlany obraz. Należy także liczyć się z tym, że tańsze folie na szkło stosunkowo szybko ulegają uszkodzeniom mechanicznym, przez co wymagają częstszej wymiany.

Folie i szkła ochronne na telefon – czy to się opłaca?

Zakup dodatkowego zabezpieczenia na ekran smartfona wiąże się naturalnie z nowym wydatkiem. O ile folie nie obciążają zbytnio kieszeni użytkownika, o tyle szkła ochronne generują koszt już kilkudziesięciu złotych. Stąd wielu właścicieli smartfonów uznaje ten wydatek za zbędny bądź odkłada go na bliżej nieokreśloną przyszłość. Punkt widzenia zmienia się jednak, kiedy spojrzy się na koszty naprawy uszkodzonego ekranu bądź wymiany jego elementów. Zakup nowego digitizera, w zależności od modelu, może wahać się od 150 zł do nawet 500 zł. Do tego dochodzą koszty samej jego wymiany w autoryzowanym serwisie – gdyż tylko zlecenie tej czynności takiemu pozwoli zachować gwarancję, jaką posiada telefon. Wobec takiej perspektywy, szkło ochronne na telefon jest dużo tańszym i skuteczniejszym rozwiązaniem. Zabezpieczy ono ekran smartfona podczas upadku czy przed zarysowaniem w kieszeni. Folia na szkło będzie stanowiła również skuteczna ochronę przed uszkodzeniem telefonu przez małe dzieci.

Ryzyko pęknięcia ekranu smartfona czy jego zarysowania jest duże, szczególnie w przypadku częstego korzystania z telefonu. Aby go uniknąć, warto dodatkowo zabezpieczyć wyświetlacz za pomocą specjalnego szkła bądź folii. Inwestycja w ich zakup będzie z pewnością o wiele mniej inwazyjna dla smartfona, niż wymiana uszkodzonego ekranu.