Jak namierzyć skradziony telefon?

Telefony komórkowe już dawno przestały być urządzeniami przeznaczonymi jedynie do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Obecnie służą nie tylko do przechowywania zdjęć czy dokumentów, ale i logowania się do skrzynek pocztowych, kont bankowych, a nawet płacenia. Stąd kradzież smartfona to poważny problem dla jego właściciela. Jak szybko i skutecznie namierzyć skradziony telefon?

Lokalizacja skradzionego telefonu poprzez numer IMEI

Pierwszą myślą, jaka pojawia się u wielu w związku z kradzieżą smartfona, jest zgłoszenie tego na policję. Jest to słuszne posunięcie. Zarejestrowanie przez nią tego faktu umożliwi bowiem zablokowanie numeru IMEI. Co to takiego i dlaczego ma tak istotne znaczenie? IMEI to indywidualny numer każdego telefonu komórkowego GSM lub UTMS, umożliwiający jego identyfikację. Jego zablokowanie powinno być pierwszym krokiem podjętym przez właściciela skradzionego telefonu. Blokada taka uniemożliwia bowiem korzystanie z niego w jakiejkolwiek z polskich sieci komórkowych. Oznacza to, że złodziej nie będzie mógł wykonywać połączeń ani korzystać z żadnych usług na koszt właściciela smartfona. Zablokowanie telefonu odnosi się co prawda tylko do polskich sieci. Przebywając za granicą złodziej nie znajdzie żadnych problemów w korzystaniu ze skradzionego telefonu. Mimo tego rozwiązanie to może okazać się niezwykle pomocne w namierzeniu sprawcy.

Aplikacja skradziony telefon – jak to działa?

Kiedy operator sieci zablokował już numer IMEI, uniemożliwiając złodziejowi korzystanie ze skradzionego telefonu, kluczowym zadaniem jest jak najszybsze namierzenie zguby. Jak tego dokonać? W procesie tym nieocenioną rolę mogą odegrać stworzone ku temu aplikacje. Jedną z nich jest narzędzie oferowane przez Google. Menedżer urządzeń Android umożliwia lokalizację lub zablokowanie smartfona, wyposażonego w tenże system mobilny. Aby jednak skorzystać z tej opcji, należy wcześniej zainstalować na urządzeniu aplikację skradziony telefon. Dodatkowo by ona zadziałała urządzenie musi mieć włączony GPS oraz dostęp do Internetu. W przypadku kradzieży smartfona należy jak najszybciej uruchomić aplikację na innym urządzeniu, wyposażonym w system Android oraz zalogować się do usługi za pomocą konta Google. Następnie aplikacja wyświetli wszystkie posiadane przez użytkownika urządzenia z tymże systemem. Wybranie skradzionego telefonu sprawi, iż narzędzie wskaże jego przybliżoną lokalizację.

Namierzanie smartfona z poziomu wyszukiwarki

Opisane powyżej rozwiązanie jest przydatne w przypadku posiadania co najmniej kilku urządzeń z systemem Android. Nie każdy jednak może się tym pochwalić. Ich brak nie jest przeszkodą – twórcy aplikacji skradziony telefon jako alternatywę stworzyli możliwość korzystania z niej za pomocą przeglądarki. W jaki sposób? Otóż wystarczy wejść na stronę internetową aplikacji i zalogować się do niej kontem Google. Wówczas – podobnie jak w wersji mobilnej – wyświetli ona lokalizację urządzeń z Androidem. Dodatkowo w przypadku, gdy telefon będzie znajdował się w pobliżu, a jego właściciel tego nie zauważy, aplikacja umożliwia uruchomienie funkcji dzwonienia. Rozbrzmiewający na najwyższym poziomie głośności przez blisko pięć minut sygnał skutecznie pomoże zlokalizować zgubę. Jak więc widać, aplikacja skradziony telefon może okazać się przydatna nie tylko w namierzeniu złodzieja, ale także zgubionego urządzenia.

Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli jak chronić telefon przed kradzieżą

Czynności służące namierzeniu skradzionego telefonu to ostateczność realizowana wówczas, gdy już dojdzie do najgorszego. Warto jednak wcześniej podjąć działania, które zarówno zapobiegną kradzieży smartfona, jak i w przypadku, gdy do niej dojdzie – ułatwią jego poszukiwania. O czym mowa? Jak zostało wyżej wspomniane, aplikacja skradziony telefon zadziała wówczas, gdy będzie posiadała dostęp do Internetu oraz GPS. Mimo iż to ostatnie nie jest warunkiem koniecznym, włączona usługa lokalizacyjna znacznie zwiększy precyzję namierzania, a czasem może wręcz okazać się kluczowa w znalezieniu telefonu. Warto więc pamiętać o tym, aby wychodząc z domu zawsze włączać GPS oraz połączenie internetowe. Skutki ewentualnej kradzieży pozwoli zaś zminimalizować bieżące synchronizowanie danych zapisanych w pamięci telefonu z dyskiem w chmurze oraz zabezpieczenie urządzenia hasłem. Te z pozoru nieistotne czynności mogą mieć kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia telefonu przed negatywnymi skutkami kradzieży.