Ładowanie smartfona

Krótki czas pracy baterii w smartofnie jest szczególnie uciążliwy w czasie podróży lub potrzeby korzystania z niego przez dłuższy okres. Wina słabej żywotności akumulatora nie zawsze leży jednak po stronie producenta. Nierzadko odpowiedzialność ponosi sam użytkownik telefonu, przez jego nieprawidłowe ładowanie. Oto najczęściej popełniane błędy przy zasilaniu baterii.

Nieprawidłowe pierwsze ładowanie baterii

Chyba nie ma posiadacza telefonu, który nie słyszałby o zasadzie pierwszego ładowania baterii. Producenci elektroniki swego czasu apelowali o jej ścisłe przestrzeganie, gdyż niezastosowanie się do niej miało skutkować osłabieniem i nieprawidłowym działaniem akumulatora. Sytuacja ta uległa jednak zmianie, a tzw. „efekt pamięci” oraz konieczność formowania baterii przeszła już do historii. O czym mowa? Projektowane początkiem XX w. akumulatory posiadały tzw. pamięć. Aby móc w pełni wykorzystać ich pojemność, należało je odpowiednio uformować. Proces ten polegał na całkowitym rozładowaniu baterii, a następnie zasileniu jej do 100%. Miało to powodować, że ogniwo zapamiętywało swoją objętość i dzięki temu możliwe było jego pełne wykorzystanie. Pierwsze ładowanie baterii w ten sposób dotyczyło jednak jedynie akumulatorów niklowo-kadmowych, z których zrezygnowano w 2009 r. Produkowane obecnie litowo-jonowe odpowiedniki nie tylko nie wymagają procesu formowania, co wręcz może on im zaszkodzić. Aby wydłużyć żywotność baterii należy więc unikać jej całkowitego rozładowywania.

Ładowanie smartfona w nocy

Kolejnym, nagminnie popełnianym błędem podczas ładowania smartfona, jest podłączenie go do zasilania na noc. Mimo iż rozwiązanie to jest wygodne ze względów praktycznych, może mieć zgubne konsekwencje dla baterii. Pozostawienie smartfona podłączonego do zasilania, gdy poziom naładowania baterii osiągnął 100%, prowadzi do powstawania tzw. mikrocykli ładowania. Te zaś znacznie obniżają żywotność baterii. W dodatku telefon podłączony przez dłuższy czas do prądu nagrzewa się, co również negatywnie wpływa na akumulator. Dlatego też podczas ładowania smartfona należy pamiętać, aby odłączać go od źródła zasilania jak najszybciej po napełnieniu baterii energią. Wbrew powszechnym opiniom, odradza się także ładowanie akumulatora do 100%. Zdecydowanie lepiej na jego żywotność wpływa zasilanie częstsze i krótsze. Optymalnym rozwiązaniem jest utrzymywanie smartfona w przedziale 30%  – 90%. Nie należy także obawiać się częstego podładowywania telefonu – jest to zdecydowanie korzystniejsze niż całkowite wyładowanie baterii.

Ładowanie smartfona nieoryginalnym sprzętem

Nie ma zasady mówiącej o tym, że nieoryginalne, tańsze ładowarki gorzej zasilają baterię. Poziom i szybkość jej naładowania w większości przypadków niewiele ustępuje temu, jaki można osiągnąć dzięki markowym modelom. Należy jednak pamiętać, że niższa cena zasilaczy zwykle adekwatna jest do ich jakości. Najlepsze pozycje w rankingach i licznych testach zajmują wciąż ładowarki i kable renomowanych producentów. Używanie niecertyfikowanego sprzętu może negatywnie wpłynąć na działanie akumulatora. W najgorszym przypadku ładowarki niesprawdzonych firm mogą spowodować zwarcie lub też skutecznie skrócić żywotność baterii. Stąd też ze do ładowania smartfona lepiej używać oryginalnych produktów polecanych przed producentów. Mimo iż zwykle ich zakup jest nieco droższy, jego koszty są zdecydowanie niższe niż naprawa bądź wymiana uszkodzonego akumulatora.

Zasilanie baterii tylko w razie użytkowania

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób może pochwalić się posiadaniem więcej niż jednego telefonu. Drugi model może służyć jako rozwiązanie na czarną godzinę, bądź po prostu jest to starszy telefon, który szkoda wyrzucać. Często popełnianym w takiej sytuacji błędem jest schowanie go w szufladzie i pozostawienie bez jakiejkolwiek ingerencji. Działanie takie może skutkować tym, iż w razie potrzeby urządzenie nie zadziała właściwie ze względu na uszkodzony akumulator. Niekorzystanie z telefonu nie zwalnia bowiem z konieczności ładowania smartfona. Tak jak nie poleca się całkowitego rozładowywania użytkownego modelu, tak i niekorzystne jest doprowadzenie akumulatora do tzw. „stanu głębokiego rozładowania”. Przed odłożeniem telefonu należy więc zasilić baterię do poziomu ok. 50%. Pozwoli to zachować jej prawidłowe funkcjonowanie i uchroni przed uszkodzeniem.

Zasilanie akumulatora to oczywistość dla każdego posiadacza telefonu. O ile jednak czynność ta jest powszechna, o tyle wraz z nią popularnie popełniane są także błędy. Podłączając smartfona do prądu warto zwracać szczególną uwagę nie tylko na pierwsze ładowanie baterii, ale i na praktykę codzienną.