Dual SIM – wada czy zaleta?

Jeszcze niedawno były wyznacznikiem prestiżu i decydowały o podwyższonym standardzie smartfona. Dziś coraz częściej są rozwiązaniem powszechnym, niebudzącym większej sensacji. Telefony komórkowe dual sim na dobre weszły na rynek i zdążyły zaskarbić sobie uznanie wielu posiadaczy smartfonów. Czy warto wybrać urządzenie z tą funkcjonalnością?

Jak działa telefon komórkowy dual sim?

Funkcja dual sim smartfona wydaje się być mechanizmem znanym. Dla ścisłości jednak warto przypomnieć, na jakiej zasadzie działa. Otóż urządzenia dual sim wyposażone są w dwa sloty na kartę SIM, co umożliwia korzystanie z dwóch kart różnych sieci równocześnie. To ostanie słowo ma tutaj znaczenie kluczowe i odzwierciedla ewolucję, jaka dokonała się w technologii dual sim. Smartfon wyposażony w tę funkcję początkowo obsługiwał ją w trybie pasywnym. Oznaczało to, że tylko jedna z włożonych doń kart mogła być w danym momencie aktywna, druga zaś pozostawała pasywna. O tym, z której korzystać, decydował użytkownik, wybierając daną kartę w ustawieniach telefonu. Rozwiązanie to zostało rozwinięte przez tryb standby. W jego założeniach obie karty pozostają cały czas aktywne i gotowe do użycia. W momencie jednak wykonania połączenia, wysłania wiadomości SMS lub korzystania z Internetu przez jedną z nich, druga na czas wykonywania tych czynności przechodzi w stan pasywny. Najnowszym rozwiązaniem dual sim smartfonów jest tryb aktywny. W jego ramach obie karty są użytkowane jednocześnie, co umożliwia przykładowo rozmowę i równoczesne przeglądanie Internetu.

Zalety dual sim – smartfon zwiększający mobilność

Telefony komórkowe dual sim oferują swoim użytkownikom wiele korzyści. Jest to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla osób posiadających więcej niż jeden numer telefonu. Zamiast nosić przy sobie dwa aparaty – prywatny i służbowy – wystarczy włożyć dwie karty do jednego z nich. Pozwala to mieć je cały czas pod ręką, bez ryzyka zapomnienia któregoś z telefonów. Wraz z nim o połowę zmniejsza się także niebezpieczeństwo uszkodzenia czy kradzieży sprzętu. Za omawianym rozwiązaniem przemawiają wreszcie względy praktyczne – w tym brak konieczności ładowania dwóch aparatów – oraz finansowe. Zamiast zakupu dwóch telefonów ze średniej półki, w ich miejsce można wybrać jeden, lepszy jakościowo. Istotnym argumentem, przemawiającym za dual sim smartfonem, jest także możliwość połączenia karty do rozmów telefonicznych z drugą – do korzystania z Internetu. Rozwiązanie to stwarza duże możliwości wyboru najkorzystniejszych ofert na powyższe usługi i bardzo taniego, a nawet darmowego użytkowania sieci.

Wady telefonów komórkowych dual sim

Tak jak każde rozwiązanie, tak i telefony komórkowe dual sim obok zalet posiadają również słabe strony. Główna z nich powiązana jest z czasową niedostępnością, spowodowaną technologią dual sim. Smartfon obsługujący ją w trybie pasywnym lub standby sprawia, że w czasie dłuższej rozmowy użytkownik pozostaje niedostępny, nie wiedząc, że ktoś inny próbuje się z nim połączyć. Funkcja dual sim negatywnie wpływa także na żywotność baterii. Dzieje się tak na skutek zwiększonego poboru mocy, związanego z koniecznością obsługi dwóch kart. W niektórych przypadkach telefony komórkowe dual sim charakteryzują się także słabszymi podzespołami. Wszystkie zaś – z związku z dużymi przeciążeniami – narażone są na liczniejsze awarie i szybsze zepsucie.

Telefony komórkowe dual sim posiadają swoje mocne i słabe strony. Pomimo tych ostatnich należy przyznać, że urządzenia te odznaczają się szeroką użytecznością, przez co stanowią duże udogodnienie dla osób stawiających na mobilność i wielofunkcyjność.